Gryzonie czyli co dla kogo

Gryzonie to jedne z popularniejszych zwierząt domowych. W tym artykule zamierzam wspomnieć o trzech gatunkach: szczurach, chomikach oraz o królikach.
Zacznijmy od szczurków. Zwierzęta te są najinteligentniejszymi gryzoniami. Można ich nauczyć wielu trików. Szczury zaleca się hodować w grupach min. 2 osobniki (2 samce lub 2 samice, jeśli nie chcecie mieć plagi, albo można wykastrować samice). Szczury żyją ok. 3 lata, więc nie są to długowieczne zwierzęta. W dodatku osobnikom hodowlanym często zdarza się chorować na nowotwory i inne chorubska. U ogonków wyróżniamy 4 podgatunki: husky, standard, dumbo i fuzz (łyse). Są to główne gatunki hodowlane. Pod żadnym pozorem nie bierzemy szczura na spacery bo jest bardzo wrażliwy. Szczury trzymamy w klatce (akwaria mają gorszą wentylacje i ogólnie ja sam ich nie polecam) o wymiarach 80 x 45 x 45 dla dwóch osobników i odpowiednio większej dla 3 trzech osobników (100 x 45 x 60 ). Podsumowując szczury są zwierzętami dla osób, które przede wszystkim się ich nie brzydzą i mogą sobie pozwolić na opiekę nad więcej niż jednym pupilem.

Jeśli chcemy mniej „kontrowersyjne” zwierze wybór może paść na chomika. Te gryzonie posiadają tzw. „słodki wygląd”, ale poza urokiem osobistym 😉 można je łatwo oswoić. Niestety nie grzeszą rozumem. Chomiki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. W jednej klatce możemy trzymać tylko jednego osobnika, ponieważ dwa chomiki się zagryzą (wygra silniejszy). Wśród chomików wyróżniamy wiele podgatunków, lecz najpopularniejsze to chomik dżungarski, syryjskii i chiński. Chomika trzymamy w klatkach o wymiarach 40 x 30 dla chomika dżungarskiego i większej dla chomika syryjskiego. Te urocze gryzonie polecane są dla dzieci 🙂 (z powodu swej tolerancji na błędy i łatwość w oswajaniu) .

Króliki to dość sporych gabarytów gryzonie, często zdarza się że z miniaturek wyrastają prawdziwe „bydla” (mi się to osobiście nie zdarzyło). Poza tym akcentem są to urocze wdzięczne zwierzęta. Z powyżej wymienionych są to największe żarłoki. Musimy pamiętać, żeby nie podawać króliczkowi mokrej trawy, ponieważ od tego może zdechnąć. Wymiary klatki dla królika miniaturki to 100 x 50 x 40. Królika jak i zarówno szczura można nauczyć robić do kuwety. Przywiązują się do człowieka. Zwierzaka można wyprowadzać na spacery, choć ja tego nie polecam.

Królik