Gady czyli jaka gadzina dla kogo #1

Zastanawiałęś się kiedyś nad zakupem gada? Może jaszczurka?

Są to cudowne i długowieczne zwierzęta które dożywają często ponad 15 lat. W tym artykule opowiem o dwóch gatunkach polecanych początkujących ze względu na swą odporność na błędy.

Agama brodata – pogona vitticeps

Tak zwane brodacze to świetny pomysł dla początkujących, lecz nie myślmy że trakiej jaszczurce nic nie trzeba do życia 🙂 . Minimalne wymiary terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 120 x 80 x 80 cm (dla podrostków dostosowane dla rozmiarów), w przypadku dwóch osobników – 150 x 80 x 80 cm, wysokość gra najmniejsze znaczenie. Ważną sprawą przy załatwianiu całych formalności związanych z zakupem terrarium warto pomyśleć o podłożu, którego rodzajów jest od groma, można stosować ręcznik papierowy (ważne żeby nie był barwiony i nie był zapachowy). Ktoś pomyśli może piasek skoro w naturze żyje na pustyni. Jest to błąd, ponieważ agama nie trawi piasku więc może się nim zaczopować (zatkać drogi pokarmowe). No to teraz pora na żarcik: -Co najpierw agama połyka, a potem gryzie? -Piach

Podłoże, którego używam to chips kukurydziany. Nie miałem z nim nigdy rzadnych problemów, więc moge go polecic z czystym sumieniem. Drewienka bukowe = nie.

Agama brodata w terrarium potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Żarówka UVB jest nie zbędna by mogła przeprowadzić proces trawienia. Taka żarówka wyświeca się co ok. pół roku. W miejscu bytu naszego smoko powinniśmy zapewnić wyspe ciepła. Temperatura na niej powinna wynosić ok. 40 stopni. W terrarium powinno się zapewnić basenik z wodą.

Żywienie

Agamy brodate karmimy pokarmem wysoko białkowym. Różnego rodzaju owadami np. świerszami, czy karaczanami. Smoka nie karmimy larwami mącznika młynarka itd. , ponieważ może się zaczopować. Larwy te mają twardy pancerz hitynowy, który jest trudny do strawienia przez agame. Pokarm należy suplementować, witaminami, oraz wapniem. Brak suplementacji może prowadzić do różnego typu zaburzeń rozwoju między innymi krzywicy.

Gekon lamparci (Eublefar lamparci) – Eublepharis macularius

Są to cudowne gady, odporne na błedy hodowców. Jaszczurka ta odrzuca ogon w reakcji obronnej, więc trzeba na to uważać. Nowy ogonek nie będzie miał już takich pięknych kolorów, jakie miał wcześniej.

Dla jednego Gekona lamparciego powinniśny przygotować terrarium o wymiarach 60x40x40, dla parki. Jednak zaleca się więcej niż jedną samicę na jednego samca. Samiec może zaru… to znaczy zamęczyć na śmierć. Eublefary lamparcie nie potrzebują żarówki UVB, ale musimy im zapewnić wyspe ciepła. Zalecana temperatura to ok. 38 stopni Celciusza. Sprawa z podłożem wygląda tak samo jak u Agamy brodatej. Gekon lamparci to zwierze pustynne więc świetnym pomysłem na wystrój jest ścianka na wzór piaskowca. Ale należy pamiętać że nie zaleca się piasku na podłoże.

Żywienie

Żeby się nie powtarzać. Żywienie wygląda podobnie jak u Agamy brodatej poza kilkoma względami. Gekon lamparci może spożywać larwy mącznika młynarka w większych ilościach ponieważ nie ma problemów z trawieniem hityny. Tzw. lamparty też należy suplementować. Zarówno wapniem jak i witaminami.

Post również dostępny na Steem : https://steemit.com/polish/@adisonv13/gady-czyli-jaka-gadzina-dla-kogo-1