Skorpion feministka – Lychas tricarinatus (ex. sp. Indie)

Jeszcze nie raz przekonacie się na tym blogu, że nie samymi mrówkami człowiek żyje 🙂 Dzisiaj będzie o zwierzaku dla ludzi lubiących adrenalinę. Panie i panowie, przed wami Lychas tricarinatus 😉

Pochodzenie :

Azja wschodnia

Warunki hodowli :

Hodowla tego gatunku nie przysparza zazwyczaj większych problemów. Lychas tricarinatus toleruje szeroki zakres temperatur i wilgotności. Wybacza okresowe przesuszenia, przegrzania, przelania itd. Optymalne warunki dla niego to około 75-80% wilgotności oraz temperatura w zakresie 22-28 stopni. Z moich obserwacji wynika, że pomimo faktu iż jest to skorpion nadrzewny to zamiast bawić się w tarzana woli skitrać się pod kawałkiem kory lub pod inną płaską kryjówką . W przypadku hodowli niedorosłych osobników ważne jest, aby zapewnić im dostęp do pionowej powierzchni, na której będą mogły bezpiecznie wylinieć (level up przebiega u nich w pozycji pionowej).

Żywienie :

Nie odbiegają jadłospisem od większości innych krwiożerczych stawonogów. Ukatrupią i zjedzą wszelakiego rodzaju ,,robactwo”, m. in. wszelkiego rodzaju świerszcze, karaczany, mączniki, drewnojady itd. Bezproblemowo przyjmują również martwy pokarm.

Temperament :

Zazwyczaj dość spokojny i statyczny skorpion, jednak spłoszony potrafi włączyć tryb turbo. Zaniepokojony bywa agresywny i stosunkowo często używa kolca jadowego, ale częściej preferuje ucieczkę.

Jad :

Uznawany jest za umiarkowanie jadowity gatunek. Użądlenia bywają bardzo bolesne, jednak jeśli nie jesteście alergikami to teoretycznie powinniście przeżyć… chyba :-p

Rozmnażanie :

Jeśli myśleliście, że szczytem feminizmu jest lanie na stojąco, to byliście w błędzie 🙂 Lychas tricarinatus rozmnaża się partenogenetycznie. Ten rodzaj rozrodu polega na kluciu się młodych z niezapłodnionych jaj. W przypadku skorpionów, które są zwierzętami żyworodnymi rozwój malucha przebiega w ciele matki. Rodzą się same samice, posiadające dokładnie taki sam genotyp, jak ich rodzicielka – innymi słowy mamy do czynienia z pewnego rodzaju klonowaniem.

Samica Lychas tricarinatus z młodymi

Uwagi :

Aby tradycji stało się za dość należy odpowiedzieć na pytanie czy gatunek ten nadaje się dla początkujących. Każdy z was musi rozważyć ten problem samodzielnie. Lychas tricarinatus nie jest szczególnie wrażliwym na błędy hodowcy gatunkiem, jednak jego jad jest stosunkowo silny i należy obchodzić się z nim z odpowiednim dystansem.

Zapraszamy na naszego Instagrama i zachęcamy do polubienia naszej strony na facebooku.