Tęczowy czołg czyli Cardisoma armatum

Zwierze to możemy nabyć za niewysoką cene ok 30 zł. Jednak trzeba się liczycz z innymi wydatkami.

Podstawowe informacje:

Cardisoma armatum – Krab tęczowy; posiada fantastyczne kolorki. Najlepiej widoczne zaraz po linieniu. Jest to zwierzak bardzo płochliwy. Przez co ciężki w oswojeniu. Dorastają do 10 cm. Na wolności nawet do 20 cm. Skorupiaka hodujemy w akwaterrarium w którym powinniśmy zapewnić mu część wodną i lądową, w których to ulokujemy mu kryjówki. Większość Krabów tęczowych w hodowli pochodzi z odłowu, ponieważ rozmnarzanie tego gatunku jest problematyczne. Jeśli krab straci kończyne, powinniśmy urozmaicić mu diete. Po następnej wylince powinno odrosnąć.

Akwaterrarium:

Część wodna:

Temperatura wody powinniśmy utrzymywać w granicach 25-28. W tej części powinny się znaleźć filtr i grzałka. Woda powinna mieć ph w granicach 4°C. Woda powinna odstać conajmniej 24h. Gdyż w wodzie znajduje się chlor. W części wodnej musi znajdować się kryjówka w której krabik będzie mógł się skitrać w czasie wylinki.

Część lądowa:

Idealnym podłożem będzie drobny żwirek, albo piasek (kto co woli). Krab będzie mógł kopac w nim kryjówki. Temperatury w dzień powinny byc utrzymane w granicach 26°C. Część lądowa jak i zarówno wodna powinna być oświetlana żarówką uvb. Nie możemy zapomnieć o zabezpieczenie akwaterrariumprzed ewentualną ucieczką. Kraby doskonale wspinają się po kablach.

Żywienie:

Kraby tęczowe są zwierzętami wszystko żernymi. Co znaczy że możesz nakarmić takiego delikwenta prawie wszystkim. Jeśli chodzi o warzywa nie możemy pożywiać go sałatą i szpinakiem. Nie liczmy że nasz twardziel będzie żył z rybami w przyjaźni. A tym bardziej z takimi mięczakami jak ślimaki (m.in.: zatoczki rogowe czy świderki). Oczywiście ryby oraz mięczaki można zastosować jako żywy pokarm. Kraba powinniśmy suplementować wapnem. O i zapomniałem często wchodzi w bujki z takimi twardzielami jak raki. Z tego wysuwam wnioski, że lepiej ich razem nie hodować. (pewnego dnia znajdziemy jednego z nich z pełnym brzuchem)

Wylinka:

To nieodłączna część życia kraba. Gdy zauważamy, że nasz twardziel jest ospały. Nie przyjmuje pokarmu. To oznacza ,że będzie liniał. Nie należy mu wtedy zawracać du… to znaczy bez potrzeby przeszkadzać. Gdy wylinieje staje się miękki jak żelek niczym facet po kopniaku w jaja. Musimy mu dać czas na stwardnienie. Ale warto, dla tych pięknych kolorków.

Uwagi:

Gatunek ten jest polecany dla początkujących z uwagi na swoją odporność na błędy hodowców. Jednak ,nie którym może nie spodobać się jego rozmiar.

Zapraszamy na naszego Instagrama i zachęcamy do polubienia naszej strony na facebooku.