Pancerne, jak Schleswig-Holstein, łagodne, jak baranek – Pachnoda sinuata flaviventris

Hodowla chrząszczy pomimo ich ogromnego zróżnicowania gatunkowego nie cieszy się w Polsce zbytnią popularnością. W dzisiejszym artykule chciałbym zachęcić was do wydania waszych ciężko zarobionych pieniędzy na jedne z najefektowniejszych i jednocześnie prostych w ,,obsłudze” przedstawicielek wymienionego rzędu. Mowa oczywiście o kruszczycach, których hodowlę omówimy sobie na przykładzie Pachnoda sinuata flaviventris.

Pochodzenie

Afryka południowa.

Warunki hodowli

Zarówno w przypadku kruszczyc, rohatyńców, jak i jelonków podstawę udanej hodowli stanowi odpowiednie podłoże. Powinno się ono składać z próchna (dębowego, bukowego lub drzew owocowych) oraz liści dębowych/bukowych wymieszanych w odpowiednich proporcjach zależnie od hodowanego przez nas gatunku. Część kruszczyc, w tym omawiany w tym opisie gatunek dobrze radzi sobie również na samych liściach. Substrat pełni kluczową funkcję – składane są w nim jaja, z których później klują się larwy żywiące się nim. Powinien być on stale wilgotny, ale nie mokry, gdyż w przeciwnym wypadku nie trudno o utopienie jajeczek i larw.

Żywienie

Imago uwielbiają słodkie owoce, np banana, jabłko, brzoskwinie, mandarynki, śliwki itd, które możemy dodatkowo polać miodem. Karmić je możemy również specjalnie dedykowanymi dla chrząszczy galaretkami, jednak z moich obserwacji wynika, że u Pachnoda sinuata flaviventris nie robią one szału i znacznie bardziej preferują owoce.

Imago Pachnoda sinuata flaviventris

Ogrzewanie

Bardzo im odpowiada, jednak na upartego dają radę w temperaturze 20-22 stopni. Wiąże się to jednak ze spowolnieniem ich matabolizmu, a co za tym idzie – także wzrostu (ale również wydłużeniem życia).

Temperament

Pomimo, że są to zwierzęta bardzo łagodne i kompletnie niegroźne, to mogą nam czasami zafundować mały shell shock simulator. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy podczas naszych ingerencji w terrarium postanowią nieoczekiwanie odlecieć (kruszczyce mają zrośnięte pokrywy skrzydeł, w związku z czym możemy domyślać się jedynie po ich zachowaniu, że zamierzają takowe działanie), charakterystyczne przy tym brzęcząc, co potrafi niektórych przyprawić o zawał 🙂

Rozmnażanie

Mnoży się stosunkowo licznie i bezproblemowo. Z racji tego, że imago nie żyją zbyt długo szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odchów larw, które zapewniają nam ciągłość hodowli tych pięknych owadów.

Uwagi

Jedne z najbardziej bezobsługowych owadów ozdobnych.

Idealny pupil dla pacyfistów – ciekawa alternatywa dla wszelkiego rodzaju jadusów i innych predatorów.

Urocze w swojej pierdołowatości – poruszają się bardzo niesfornie i ociężale, co często wywołuje uśmiech na twarzy.