Afrykańscy flakopijcy – Platymeris spp.

Na samo wspomnienie o zakupie ptasznika żona grozi rozwodem, a rodzicie wyrzuceniem z domu? Ekipa Okiem terrarysty ma dla was ciekawą alternatywę 😉 Co powiecie na hodowlę Platymeris biguttatus, lub Platymeris rhadamantus?

Pochodzenie

Będę mało kreatywny, ale za to prawdomówny – Afryka

Warunki hodowli

Pluskwiaki z rodzaju Platymeris to typowe zwierzęta sucholubne. Ich lokum zraszamy zatem bardzo sporadycznie i w symbolicznych ilościach. Możemy delikatnie podgrzać im dupeczki, jednak znakomicie radzą sobie w temperaturze pokojowej (mam na myśli przedział 20-22 stopnie). Pluskwiaki te dobrze jest hodować w grupach. Takie rozwiązanie dostarczy nam wielu ciekawych obserwacji związanych z taktykami łowieckimi tych owadów (wspólnymi siłami są w stanie upolować znacznie większą od siebie ofiarę). Jeśli zapewnimy im odpowiednią wielkość terrarium, dużo strawy i miejsc, gdzie będą mogły się skitrać raczej powinny uczynić nam tę łaskę i nie zżerać się. Młodziaki linieją zwisając w dół w związku z czym powinny mieć dostęp do powierzchni pionowej/pochyłej, na której mogłyby w bezpieczny i komfortowy sposób przejść proces wzrostu skokowego.

Żywienie

Jeśli szukacie wege pupilków to źle trafiliście. Przyjmują zarówno żywy, jak i martwy pokarm w postaci owadów karmowych. Pluskwiaki te odżywiają się w podobny sposób, jak pająki – swojej ofierze wstrzykują jad z enzymami trawiennymi, a następnie wypijają powstałą w ten sposób zupkę z wnętrzności nieszczęśnika.

Temperament

Zaniepokojone w pierwszej kolejności ratują się ucieczką, ale jeśli je do tego zmusimy zaatakują. Nie radzę ich wkurzać z powodów podanych poniżej (nie dotyczy masochistów).

Subimago Platymeris rhadamantus Mombo

Jad

Stosunkowo silny. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jednak ukąszenia bywają bardzo bolesne. Posiadają także umiejętność charakterystyczną dla większości teściowych – zdolność plucia śliną z jadem w związku z czym lepiej uważać na patrzały. Dostanie się ich toksyn do oka może skutkować tymczasową ślepotą.

Rozmnażanie

Zarówno płciowe, jak i partenogenetyczne (dzieworodne).

Uwagi

Nie chodzą po pionowych powierzchniach płaskich

Ciekawe i stosunkowo mało popularne w hodowlach zwierzaki o oryginalnym wyglądzie