Afrykańscy flakopijcy – Platymeris spp.

Na samo wspomnienie o zakupie ptasznika żona grozi rozwodem, a rodzicie wyrzuceniem z domu? Ekipa Okiem terrarysty ma dla was ciekawą alternatywę 😉

Pochodzenie

Będę mało kreatywny, ale za to prawdomówny – Afryka

Warunki hodowli

Pluskwiaki z rodzaju Platymeris to typowe zwierzęta sucholubne. Ich lokum zraszamy zatem bardzo sporadycznie i w symbolicznych ilościach. Możemy delikatnie podgrzać im dupeczki, jednak znakomicie radzą sobie w temperaturze pokojowej (mam na myśli przedział 20-22 stopnie). Pluskwiaki te dobrze jest hodować w grupach. Takie rozwiązanie dostarczy nam wielu ciekawych obserwacji związanych z taktykami łowieckimi tych owadów (wspólnymi siłami są w stanie upolować znacznie większą od siebie ofiarę). Jeśli zapewnimy im odpowiednią wielkość terrarium, dużo strawy i miejsc, gdzie będą mogły się skitrać raczej powinny uczynić nam tę łaskę i nie zżerać się. Młodziaki linieją zwisając w dół w związku z czym powinny mieć dostęp do powierzchni pionowej/pochyłej, na której mogłyby w bezpieczny i komfortowy sposób przejść proces wzrostu skokowego.

Subimago Platymeris rhadamantus Mombo

Żywienie

Jeśli szukacie wege pupilków to źle trafiliście. Przyjmują zarówno żywy, jak i martwy pokarm w postaci owadów karmowych. Pluskwiaki te odżywiają się w podobny sposób, jak pająki – swojej ofierze wstrzykują jad z enzymami trawiennymi, a następnie wypijają powstałą w ten sposób zupkę z wnętrzności nieszczęśnika.

Temperament

Zaniepokojone w pierwszej kolejności ratują się ucieczką, ale jeśli je do tego zmusimy zaatakują. Nie radzę ich wkurzać z powodów podanych poniżej (nie dotyczy masochistów).

Subimago Platymeris rhadamantus Mombo

Jad

Stosunkowo silny. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jednak ukąszenia bywają bardzo bolesne. Podobno posiadają także umiejętność charakterystyczną dla większości teściowych – zdolność plucia śliną z jadem w związku z czym lepiej uważać na patrzały. Dostanie się ich toksyn do oka może skutkować tymczasową ślepotą.

Rozmnażanie

Zarówno płciowe, jak i partenogenetyczne (dzieworodne).

Uwagi

Nie chodzą po pionowych powierzchniach płaskich

Ciekawe i stosunkowo mało popularne w hodowlach zwierzaki o oryginalnym wyglądzie