Chromatopelma cyaneopubescens – „must have” każdego pajęczarza

Występowanie

Pająki te naturalnie występują na suchych i trawiastych obszarach Wenezueli. Chromatopelmy budują zwykle obszerne gniazda z gęstej pajęczyny.

Wygląd

Gatunek ten jest niezwykle kolorowy. W czasie życia kilkukrotnie zmienia swoje ubarwienie. Młode osobniki mają jasne odnóża, złocisty karapaks i czarno-pomarańczowy odwłok z pomarańczowo-szarym ornamentem. Około czwartej wylinki odnóża ciemnieją i stają się brązowo niebieskie. Dorosłe pająki mają niebieskie odnóża, morski karapaks (jak sama nazwa wskazuje) oraz silnie pomarańczowy odwłok.

Rozmiary i długość życia

Ptaszniki te nie należą do największych. Samice dorastają do około 6 cm długości ciała i 10 cm w rozstawie, samce nieco mniejsze. Osobniki płci żeńskiej mogą żyć nawet do 17/18 lat, natomiast samce około 4,5 roku.

Terrarium i warunki

Młode ptaszniki najlepiej jest trzymać w pudełkach np. po sosie do pizzy lub w kliszówce (L1 bo przyrosty są imponujące😉). Większe osobniki polecam trzymać w tzw. sałatkoboxach lub nawet w małych terrariach. Terrarium dla dorosłego pająka powinno mieć wymiary 30/30/25 cm, 25-wysokość. Wilgotność w terrarium powinna być utrzymana na poziomie około 60%, a temperatura w okolicach 25°C. Można zapewnić ptasznikowi nocne spadki temperatury do 23 °C, ale nie jest to konieczne. Warstwa podłoża powinna mieć około 6 cm, ponieważ pająk przekopuje terrarium tworząc gniazdo. W terrarium powinny się znaleźć takie elementy wystroju jak kawałki kory, liany czy porosty by nasz podopieczny miał na czym wybudować gniazdo. Faktem jest, że w pustym pojemniku też powinien sobie poradzić, ale na pewno będzie to gorzej wyglądać.

Zachowanie i pozostałe informacje

Pająk jest polecany dla początkujących hodowców ze względu na swoje zwykle łagodne usposobienie. Jad jest bardzo słaby i nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia człowieka. Trzeba się jednak liczyć z tym, że chromatopelmy wyczesują włoski parzące z odwłoka. Ptasznik jest odporny na błędy początkujących hodowców, takie jak np. przesuszenie, czy zbyt długi okres bez pokarmu. Pająka tego cechuje bardzo duży apetyt co jest cechą często pożądaną wśród terrarystów.