Polskie złoto – Cetonia aurata

Owady egzotyczne niewątpliwie robią ogromną furorę w terrarystyce. Tym razem pokażemy wam jednak, że rodzima entomofauna również potrafi zachwycać.

Występowanie

Europa, Azja Mniejsza oraz Kaukaz. W Polsce występują dość powszechnie.

Warunki hodowli

Podstawowym elementem udanej hodowli kruszczycy złotawki jest odpowiednie podłoże. Tak, jak w przypadku innych Cetoniidae powinno się ono składać z mieszanki liści dębowych bądź bukowych oraz próchna tychże drzew (ewentualnie drzew owocowych z braku innych opcji). Tak to wygląda w teorii. W praktyce okazuje się, że większość kruszczyc (w tym bohaterki tego opisu) doskonale radzi sobie na samych liściach, które są zazwyczaj o wiele łatwiejsze do zdobycia. Pamiętajmy, że gromadzą się w nich ewentualne zanieczyszczenia, dlatego też powinny być zbierane w miejscach oddalonych od dróg. Możemy także zdecydować się tylko na próchno (wielu hodowców sukcesywnie je na nim trzyma), jednak jak szatan wody święconej unikać należy tego pochodzącego z drzew iglastych. Jeśli nie mamy pewności co do tego, z jakim drewnem obcujemy lepiej sobie odpuścić – w przypadku pomyłki możemy poważnie zaszkodzić swoim podopiecznym (czytaj: przekręcą się). Z analogicznych przyczyn należy się w substracie wystrzegać igieł. Kolejnym czynnikiem dość istotnym dla imago, a na który larwy mają wygwizane jest cykl dobowy. Chrząszczom dobrze jest zapewnić oświetlenie pojemnika, ale jeśli taka opcja nie wchodzi w grę to niech znajdzie się on w miejscu do którego w ciągu dnia wpada kilka promyków słońca 😉

Żywienie

Larwy żywią się opisanym powyżej substratem. Dorosłym osobnikom podajemy słodkie owoce, takie, jak banan, jabłko, gruszka, brzoskwinia itd.

Temperament

Zaniepokojone:
a) Będą udawać trupa
b) Będą próbować odlecieć
c) Zdefekują na was 🙂
d) Kombinacja powyższych

Jad

Odejdź Masochisto! To nie jest artykuł dla ciebie! Jest nam niezmiernie przykro, ale te zwierzaczki nie wyrządzą Ci żadnej krzywdy…

Rozmnażanie

Płodności Pachnoda może nie posiadają, nie mniej raczej nie powinny sprawiać w tej kwestii większych problemów.

Uwagi

Chrząszcze te w stadium imagalnym odławiać możemy z powodzeniem na wszelkiego rodzaju kwiatach, których nektarem się żywią. Szczególnie upodobały one sobie czarny bez, barszcz Sosnowskiego oraz osty.

Od podobnych do nich gatunków z rodzaju Protaetia odróżniamy je po wyrostku śródpiersia, który powinien być zakończony kulistym zwieńczeniem.

Gatunek o niewielkich wymaganiach, nadający się dla początkujących.

Nie wymagają dogrzewania, a wyższa temperatura może wręcz zabić larwy, dlatego zaleca się warunki pokojowe.

Ich oszołamiający wygląd sprawił, że znajdziemy je w fap folderach wielu terrarystów.

Larwy tych owadów możemy dorwać w bardzo przystępnej cenie nie przekraczającej z reguły kilku złociszy za sztukę.