Tliltocatl (ex. Brachypelma) albopilosum – Pluszak jakich mało

„Jaki ptasznik na początek?” Takie pytanie z pewnością zadał sobie każdy, kto choć przez chwilę myślał poważnie o rozpoczęciu przygody z pająkami. Prezentowany dzisiaj ptasznik z pewnością jest opcją godną uwagi.

Występowanie

Tliltocatl albopilosum, podobnie jak inne Brachypelmy, do których jeszcze niedawno należał, naturalnie występuje głównie w wyżej położonych, wilgotnych lasach Ameryki Środkowej, chociaż można go spotkać też w Kolumbii i Wenezueli.

Wygląd, rozmiary i długość życia

Ptaszniki te nie powalają niezwykłą gamą barw, dominującymi kolorami są czarny i brązowy. Są uważane za jedne z najbardziej owłosionych ptaszników na świecie (zwłaszcza odmiana „Nicaragua”, która jak sama nazwa wskazuje pochodzi właśnie z Nikaragui). Włosy dla odmiany są jasno brązowe.🙂 Dorosłe samice osiągają do 8 centymetrów długości ciała i 16 cm w rozstawie więc… szałunie ma, ale mogło być gorzej. Samce standardowo mniejsze ( około 6 DC). Jeżeli chodzi o długość życia to jest imponująco bo samice dożywają nawet 20 lat. Samce umierają około rok po ostatniej wylince.

Terrarium i warunki

Młode osobniki omawianego gatunku z powodzeniem można trzymać w kliszówkach (L1-L2) i plastkowych sosjerkach (L3). Później proponuję stopniowo przestawiać się na pudełka po sałatkach czy inne plastikowe pojemniki lub małe terraria. Dorosłe kędziorki nie należą do największych przedstawicieli pajęczaków, ale liliputami też nie są więc idealne wymiary terrarium to około 30/25/20 (kolejno szerokość, długość i wysokość). Terrarium nie może być bardzo wysokie bo Braszki i Tliltocatle nie należą do najzwinniejszych i ich upadek z dużej wysokości może skończyć się śmiercią przez uszkodzenie odwłoka. Najlepsza wilgotność dla tego gatunku to około 75%. Temperatura powinna wynosić mniej więcej 27°C, ale w 23°C pająk też sobie poradzi. Niezbędna jest gruba warstwa podłoża (6 cm dla dorosłych osobników) ponieważ nasze pluszaki kopią jak mieszkańcy Samotnej Góry. Jeżeli chodzi o wystrój to u młodych ptaszników spokojnie możemy się wstrzymać z dodawaniem czegokolwiek oprócz ziemi. Większe osobniki powinny mieć dostęp do kryjówki w postaci połowy łupiny orzecha kokosowego czy kawałka kory o odpowiednich kształtach. Reszta to już tylko kwestia naszego gustu.

Zachowanie i pozostałe informacje

Tliltocatle to skrajni pacyfiści więc są równie jadowite i agresywne jak kolorowe. Atakują bardzo rzadko (tylko po oczywistej prowokacji) ale wyczesują włoski parzące z odwłoka, które powodują nieprzyjemne swędzenie a u alergików mogą być przyczyną duszności. Tliltocatl albopilosum jest pająkiem polecanym dla początkujących hodowców głównie ze względu na swoje bardzo łagodne usposobienie, słaby jad i dużą odporność na błędy początkujących hodowców jak przesuszenie czy niedostatek pokarmu. Ja jednak na miejscu kogoś kto szuka pająka na początek, kupiłbym podrostka, np. w stadium L7/8 bo kędziorki rosną całe wieki. Do tego dochodzą tzw. „głodówki” czyli okresy, gdy pająk po prostu stwierdza, że nie będzie jeść bo… BO NIE. Taki okres może trwać nawet pół roku.😐