Brachypelma boehmei – ptasznik z Meksyku

Występowanie:

Brachypelma boehmei to gatunek endemiczny dla Meksyku. Należy do grupy ptaszników naziemnych.

Warunki estetyczne:

Nie przesadze mówiąc, że jest to jeden z najładniej ubarwionych ptaszników. Swoje barwy uzyskuje już około po piątej wylince. Dorastają do 6-7 cm DC. Na odwłoku posiadają perłowe włoski. Ich nogi są mocno porośniete włoskami, czerwone z czarnymi elementami

Warunki hodowli:

Odpowiednimi rozmiarami kwatery dla Brachypelmy boehmei to 30/20/20 cm. W terrarium standardowo powinna znajdować się jakaś kryjówka np: z kawałka kory. Wilgotność powinniśmy utrzymywać na poziomie 50-60%. Temperatura 24-28 °C będzie w sam raz.

Żywienie:

Nie przesadzę mówiąc, że nie posiadają zbyt żadkiej diety. 😉 Braszka za małego, będzie wcinać muszki owocówki, wylęg świerszcza, czy karaczana tureckiego. Większym sztukom podajemy świerszcze, karaczany tureckie (pamiętajmy aby nie przesadzić z rozmiarem). Dorosłe osobniki bez problemu poradzą sobie z szarańczami. Jak każde Braszki mają kompleks. Myślą że są zagrube 😉 i potrafią od tak zrobić sobie głodówke. Nawet na kilka miesięcy.

Brachypelma boehmei
Brachypelma boehmei

Zachowanie:

Brachypelma boehmei nie jest Rambo w skurze (raczej w hitynie 🙂 ) pająka. Jad ma porównywalną moc do pszczelego. Dla nieuczulonego człowieka nie stanowi najmniejszego zagrożenia. Główną obroną w jej przypadku jest bujna grzywa, a mianowicie włoski parzące znadujące sie na jej odwłoku.

Uwagi:

Ze względu na słabą siłe jadu, jak i łagodne usposobienie mogę polecić tego ptasznika początkującym. Przy zakupie pamiętaj o tym że Brachypelma boehmei jest gatunkiem chronionym. Potrzebujemy na nią CITES. Jeśli myślisz o rozmnażaniu tegoż gatunku musisz wiedzić, że rozmnażanie nie jest zbyt łatwe. Z kokonu wychodzi od 400 do 600 małych dziabągów. Jednym z powodów dla których wiele osób rezygnuje z dopuszczania jest zabawa z CITESami.